Hititler Ve Ekmek

Hititler Ve Ekmek

Tepebag Höyük/Adana Kazilarinda bulunan bir Bulla/mühür baskisi (Bulla: Korunmasi istenen nesnelerin üzerine yada bu nesnelerin korundugu mekanlarin kapisina kil topaklarinin ip yardimi ile yapistirilip üzerine mühür basilmasi sonucu olusan mühür baskili kil topaklarina denir, günümüzdeki kursun mühürler ile karsilastirabiliriz) üzerindeki sembolün Geç Tunç Çaginda Hitit Dönemi  tahil üretimi ile ilgili oldugu düsünülüyor. 
 
Hitiler de yüz den fazla ekmek çesidinin oldugu,  yüksek sinifa özel ekmek üretiminin yapildigi ve ekmeklerin üzerine mühür basildigi bilinmektedir. Tepebag Höyük de bulunan Bulla`nin bu sinifa özel ekmek üretimi yapan kurumsal firincilara ait oldugu düsünebilir. 
 
Ekmek üretimi için arpa, dari ve demir çagindan itibaren de makarnalik/ekmeklik bugday ve susam üretiminin oldugu bilinmektedir. 
 
Tepebag Höyükteki arkeobotanik örneklerin analizleri de bunu dogrulamaktadir. Her ne kadar yetistirilmesi zahmetli olsa da –özellikle bugday ve susam- bu yeme kültürüne antik dönemlerden beri verilen önemi ortaya koymaktadir. 
 
Hititler Ve Ekmek
 
A Bulla / seal impression found in Tepebag Höyük / Adana Excavations (Bulla: It is called seal imprinted clay lumps formed by sticking clay lumps on the doors of the places where these objects are protected or the door of the places where these objects are protected, we can compare it with present lead seals) It is thought to be related to the Hittite Period grain production in the Bronze Age. 
 
It is known that there are more than a hundred types of bread in the Hittites, special bread is produced for high class and seals are printed on the breads. It can be thought that Bulla, which is located in Tepebag Höyük, belongs to corporate bakers producing special bread for this class. 
 
It is known that barley, millet for bread production, and durum wheat and sesame have been produced since the iron age. Analysis of the archaeobotanical samples at Tepebag Höyük also confirms this. Although it is laborious to cultivate - especially wheat and sesame seeds - the importance given to this food culture since ancient times.
 

 

Ser Tabbah Gastronomi danışmanlığı Menü mühendisliği Restorant menüsü Marka yönetimi Anadolu Mutfağı Osmanlı Mutfağı