Gıda Atıklarını Azaltın

Gıda Atıklarını Azaltın

Dünyadaki her restoranin arkasinda, genellikle para dolu bir çöp kutusu vardir. Ve her gün bir konteyner, bir yemek servisi isinin artan maliyetini artirdigi bir çöp sahasina götürülüyor.
 
• Bir yemek servisi isletmesi yürütmek çok düsünmeyi gerektirir. Malzemeleri zamaninda siparis etmeli, mali durumunuzu dengelemeli ve diger endiselerle dolu bir dünyada personelinizi yönetmelisiniz. Yaptiginiz yiyecegi düsünmek kadar, yenmemis yiyeceklere ne oldugunu düsünmek de ayni derecede önemlidir.
 
Bu konudaki tüm sorularinizin cevaplari için bizimle iletisime geçebilirsiniz.
 
REDUCE FOOD WASTE
 
Behind every restaurant in the world is a trash bin, usually full of money. And every day, this container is taken to a landfill, where it increases the increasing cost of a food service business . 
 
• Running a foodservice operation requires a lot of thinking. You have to order ingredients on time, balance your finances, and manage your staff amidst a world of other concerns. As important as it is to consider what food you’re making, it’s equally important to think about what happens to food that’s left uneaten.
 
If you would  like contact us for answers to all your questions on this subject.
 
 
 

 

Ser Tabbah Gastronomi danışmanlığı Menü mühendisliği Restorant menüsü Marka yönetimi Anadolu Mutfağı Osmanlı Mutfağı